تبلیغات
وبلاگ مهندسی مکانیک و برق
دو طرح مختلف برای كمپرسور های پیچی تابحال ارائه شده است : كمپرسورهای پیچی جفت (دوبل) و كمپرسورهای پیچی منفرد.

كمپرسور های پیچی جفت دارای دو روتور چرخنده می باشند كه با یكدیگر درگیر شده و مبرد بین روتورها محبوس شده و متراكم می شود. كمپرسورهای پیچی منفرد از یك روتور و دو چرخ ستاره ای تشكیل شده است  این دو چرخ روی محورهای جداگانه با زاویه قائمه نسبت به محور اصلی روتور نصب شده است.

 

 

در كمپرسورهای مارپیچی بدون روغن مبرد در داخل دستگاه بدون تماس با روغن متراكم می شود البته یاتاقانهای چرخ دنده ها و غیره به صورت معمولی روغنكاری می شوند امام این اجزاء روغنكاری شده از محفظه گازهای متراكم شونده ایزوله می شوند. در كمپرسورهای پیچی تزریق روغن مبرد با روغن مخلوط شده و متراكم می شود و سپس روغن و مبرد از یكدیگر جدا می شوند. 

به ادامه مطلب رجوع فرمائید


مزایای كمپرسور مارپیچی

 كمپرسورهای مارپیچی چندین مزایا در مقایسه با انواع دیگر كمپرسورها دارا می باشند كه عبارتند از:

صدای كم- عملكرد ساكت و آرام از مزایا و مشخصات ­اصلی كمپرسورهای پیچی است و به همین خاطر مناسب برای محیط خانگی می باشد صدای كم این كمپرسورها ناشی از تراكم چرخشی این كمپرسورهاست.

لرزش كم- چون حركت كمپرسورهای پیچی روانی است براحتی می توان  آنها را بالانس نمود و به همین علت ارزش كمپرسورها بسیار ناچیز است.

 جریان یكنواخت مبرد- در كمپرسورهای پیچی به علت هم پوشانی موثر سیكل مكش و تخلیه جریان مبرد  یكنواخت و مستمر می باشد و مانند كمپرسورهای پیستونی هیچ ضرباتی ندارد.

 ضریب اطمینان بالا و طول عمر طولانی– كمپرسورهای پیچی مطمئن تر از كمپرسورهای پیستونی عمل می كنند. زیرا آنها  تنها یك دهم قطعات متحرك كمپرسورهای پیستونی را دارا هستند و این امر ناشی  از  حذف میله های پیستون, پمپ های روغن و صفحات سوپاپهای مكش و تخلیه می باشد همچنین كمپرسورهای پیچی مقاومت بیشتری نسبت به برگشت جریان مایع از خود نشان می دهند.

اجزا كمتر و كنترل سیستم در كمپرسورهای پیچی راحتتر انجام می شود بنابراین طول عمر این كمپرسورها نسبت به كمپرسورهای دیگر افزایش می یابد.

كنترل ظرفیت تعدیل شده- كنترل ظرفیت تعدیل شده باعث هماهنگی كامل بین میزان بار مورد نیاز و بار برودتی تولید می شود كه بعداٌ مفصلاٌ در مورد كنترل ظرفیت صحبت خواهیم نمود.

درجه حرارت تخلیه- در كمپرسورهای پیچی تزریق روغن با وارد  كردن  درجه حرارت تخلیه  را می توان در حد مطلوبی نگه داشت.

 راندمان حجمی بالا- چون فضای مرده در كمپرسورهای پیچی وجود ندارد راندمان  حجمی در نسبت فشارهای بالا زیاد است.

 

معایب كمپرسورهای مارپیچی

معایب این كمپرسور های مارپیچی عبارتند از :

سرعت بسیار زیاد – سرعت گردش سیكلهایی كه با كمپروسر پیچی كار می كنند بسیار بالاست و در بعضی مواقع از كارایی سیستم می كاهد.

سیستم روغن كاری مخصوص- این كمپرسورها احتیاج به سیستم روغنكاری مخصوص دارند.


برای دانلود فلش های آموزشی کلیک کنید


حجم فایل: 18.4 مگابایت

برچسب ها : کمپرسور پیچی , فلش آوزشی کمپرسورهای پیچی ,